Zamiast kupować

wypożycz

Zobacz i wypróbuj

Wypożyczalnia skuterów

wypożyczalnia skuterów


Z każdym rokiem na ulicach naszych miast przybywa osób poruszających się na motocyklach i skuterach. Jest to coś więcej niż moda. W mojej ocenie to świetne zaadaptowanie się do warunków i wykorzystywanie zmian w prawodawstwie, bowiem w 2014 roku zezwolono, aby osoby posiadające prawo jazdy kategorii B przez minimum trzy lata mogły prowadzić jednoślady, których moc nie jest większa niż 11 kW, a pojemność nie przekracza 125 centymetrów sześciennych. Choć początkowo decyzja ta była uznawana za mocno kontrowersyjną, czas pokazał, że nie spowodowała wzrostu statystyk z udziałem kierowców jednośladów. Od tej pory pojazdy te pojawiają się na naszych drogach coraz częściej. Wzrost ich liczby możemy zaobserwować przede wszystkim w centrach miast. Polska idzie tu śladem wielu innych państw, gdzie wypożyczalnia skuterów w centrum miasta jest standardem. I nic w tym dziwnego, ponieważ skutery świetnie nadają się do przemieszczania się w miejskich dżunglach. Jeśli na co dzień nie potrzebujemy pojemnego bagażnika do przewozu czegoś większego, z pewnością dostrzeżemy, że skutery pod każdym względem okazują się lepsze do poruszania się po mieście niż nasze samochody.

I pewnie od razu ktoś sobie pomyślał, że przesadzam, bo przecież skuterem nie rozpędzę się do takich prędkości jak samochodem. Ale pomyślmy praktycznie – jak często można rozpędzić się samochodem w centrum miasta, gdzie co chwilę albo czerwone światło, albo przejście dla pieszych, albo korek? W centrum miasta prędkość nie jest czynnikiem decydującym o przydatności danego pojazdu. Za to jego zwrotność jak najbardziej może o tym decydować, a skutery o wiele lepiej nadają się do manewrowania, gdy jest niewiele miejsca. W końcu kto z nas nigdy nie spotkał się z sytuacją, kiedy stał swoim samochodem w korku, a ktoś na skuterze przeciskał się pomiędzy stojącymi samochodami? Ta umiejętność poradzenia sobie w korkach to wielka zaleta skuterów, ale nie jedyna. Bo równie ważną jest to, że w centrum miasta o wiele łatwiej znaleźć trochę miejsca na zaparkowanie skutera, niż miejsce parkingowe dla samochodu. Warto też dodać, że skutery są też najczęściej pojazdami bardziej ekologicznymi od samochodów. Żeby doszukiwać się sytuacji, kiedy to samochód będzie lepszy dla środowiska, to chyba musielibyśmy zestawić ze sobą dwudziestoletni skuter z nowoczesnym samochodem z napędem elektrycznym. Kiedy porównamy ze sobą dwa pojazdy o tym samym napędzie, będzie to zawsze porównanie na korzyść skutera.

Skoro więc skutery są bardziej zwrotne, lepiej radzą sobie w korkach, są lepsze dla środowiska i łatwiej je zaparkować, to nic dziwnego, że wypożyczalnia skuterów zaczyna pojawiać się w każdym większym mieście. Myślę, że każdy, kto wynajmie sobie skuter choć na kilka godzin, z pewnością doceni zalety poruszania się po centrum miasta tym pojazdem, szczególnie w godzinach szczytu. A wtedy kto wie, może zdecyduje się na regularne wypożyczanie, a może nawet zakup własnego jednośladu?